Freedom Trail to 4 kilometrowa trasa, wytyczona przez czerwoną linię na chodniku. Wygląda to bardzo ciekawie i fajnie się zwiedza podążając za nią. Z drugiej jednak strony zabytki, które się przy tej ścieżce znajdują nie są już tak interesujące:P Przeszliśmy całą trasę, podczas której znajduje się 16 points of interest (POI). Jedynie parę uznaliśmy za godne sfotografowania i zapisania w pamięci jako 'średnio ciekawe' ;-)
Źródło: http://static.travel.usnews.com/images/destinations/23/freedom_trail.jpg |
Źródło: http://elleswim.files.wordpress.com/2011/02/freedomtrail.jpg |
1. The Boston Common
3. Park Street Church
4. Granary Burying Ground
Jak wspomniałam wcześniej, Freedom Trail ma swój początek w parku. Boston Common, bo taka jest jego nazwa, został założony w 1634 roku i jest najstarszym publicznym parkiem w Stanach. Przez te lata nie spełniał jedynie roli parku, ale również wypasania bydła, egzekucji czarownic i przestępców oraz w 1979 roku miejsca do odprawienia mszy przez Jana Pawła II.
Źródło: http://selfishgiving.com |
2. The State House
Jeden z najstarszych budynków w Bostonie ukończony w 1798 roku jest obecnie siedzibą władz Bostonu. Ma wielką pozłacaną kopułę i szczerze mówiąc nawet nie przypominam sobie, żebyśmy obok niego przechodzili...
Źródło: http://www.kellscraft.com/photos/2002Photos/StateHouse.JPG |
Architektonicznie nie powala, ale symbolika tego miejsca jest znacząca. W tym kościele zbierali się abolicjoniści, zwolennicy zniesienia niewolnictwa, propagatorzy praw kobiet. Do dzisiaj odprawiane są tam nabożeństwa.
Źródło: http://www.planetware.com/i/photo/park-street-church-boston-ma629.jpg |
Cmentarz założony w 1660 roku, na którym pochowano najznamienitszych obywateli Bostonu w tym rodzinę Benjamina Franklina.
5. King's Chapel
Pierwszy anglikański kościół w Stanach, zbudowany w 1688 roku z drewna. Wiek później nie mieścił on wszystkich wyznawców zatem zbudowano nowy kościół naokoło starego ;-)
Źródło: http://www.iboston.org/assets/photos/kingschapel.jpg |
6. Boston Latin School
Najstarsza szkoła w Stanach ukończona w 1645 roku. Miejsce jej pierwotnej lokalizacji wyznacza pomnik Benjamina Franklina, ponieważ szkoła została przeniesiona w inne miejsce a budynek rozebrany, aby zrobić miejsce dla rozbudowy King's Chapel.
Źródło: http://farm3.static.flickr.com/2217/2344632609_9a45eb3fa2.jpg |
Budynek z 1712 roku, przez ponad stulecie używany jako ... apteka. W 1833 roku kupił ten budynek Ticknor and Fields - wydawnictwo publikujące prace między innymi Charlesa Dickens'a. Całkiem przyjemny dla oka, odrestaurowany. I like it!
Źródło: http://www.aviewoncities.com/img/boston/kveus3146s.jpg |
Najciekawsze historycznie miejsce na trasie naszej wycieczki. Każdy kojarzy termin "Boston Tea Party"? W tym właśnie miejscu debatowano nad tym, co zrobić z transportem herbaty z Anglii. Po fiasku negocjacji mężczyźni przebrani za Indian zniszczyli transport 30 ton herbaty.
9. Old State House
Siedziba rządu Stanów Zjednoczonych do 1798 roku. Z jego balkonu odczytano w 1776 roku Deklarację Niepodległości.
Źródło: http://bostoncityusa.files.wordpress.com/2008/10/old-state-house-boston-massachusetts.jpg |
Bostończycy bardzo niezadowoleni z obecności Brytyjczyków, ich rządów i wysokich ceł na produkty zebrali się pod Old State House i zaczęli rzucać śniegiem w żołnierzy, którzy na skutek niezrozumienia rozkazów odpowiedzieli ogniem. Zginęło 5 osób, ale propagandziści nazwali to Krwawą Masakrą, co jeszcze bardziej nastawiło Bostończyków przeciwko Anglikom. Wyniki znamy, United States of America ;-)
11. Faneuil Hall
Kolejne miejsce ważne ze względu na historię Stanów Zjednoczonych, acz mało ciekawe dla nas. W tym miejscu Amerykanie protestowali przeciwko nowym podatkom "no taxation without representation". Fala tych protestów miała kulminację w bostońskiej Tea Party. Historia bardzo interesująca, ale nie dane nam było porozmawiać z kimś, kto umiałby ją ciekawie opowiedzieć [co moim zdaniem jest połową sukcesu amerykańskich muzeów - wciągające historie przewodników]. Zatem nie zatrzymując się specjalnie, pobiegliśmy dalej.
12. Paul Revere's House
Nie wiem czemu nie mam zdjęć tego budynku, może bateria w aparacie nam padła? Albo nie mieliśmy nawet czasu aby się zatrzymać i zrobić zdjęcie? To irytujące, jak człowiekowi uciekają drobne szczegóły, a przecież one czynią historię interesującą. Z czasem uciekają też te ważniejsze elementy opowieści i na końcu nie pozostaje nam nic. Przerażające.
Wracając do budynku: jest to najstarszy, ciągle istniejący budynek w Bostonie datowany na 1680 rok. Mieszkał tam Paul wraz z matką, żonami i 16 dziećmi. Wynajmowali też pokoje imigrantom.
Niedaleko budynku był sklep z irlandzkimi pamiątkami, w którym Piotrek się zgubił, a raczej my zgubiliśmy jego;-)
13. The Old North Church
I znowu coś najstarszego, tym razem ciągle istniejący kościół wybudowany w 1723 roku. Zawsze podśmiewałam się z Amerykanów, że oni nie mają zamków ani innych staroci, ale przykład Bostonu pokazuje, że trochę historii w murach jednak mają. Kościół odegrał swą rolę, ponieważ był miejscem, gdzie Paul Revere z innymi konspirantami zawiesili latarnie, które były zaszyfrowaną wiadomością o nadciągających Brytyjczykach. Dzięki temu walczący byli przygotowani na atak i tak zaczęła się rewolucja.
Źródło: http://helpfors.narod.ru/images/USA_images/Boston_images/sightseeings/old-north-church.jpg |
Kolejny cmentarz. Tym razem największy. Miejsce pochówku Roberta Newmana, czyli człowieka, który razem z Riversem wdrapali się na wieżę Old North Church i zawiesili latarnie.
15. USS Constitution
Jak zwykle : NAJSTARSZY okręt wojenny, który ciągle utrzymuje się na wodzie. Myślę, że Boston, jako najstarsze miasto USA, po prostu wszystko musi mieć najstarsze. Ledwo powłócząc nogami w końcu dotarliśmy do tego żaglowca,a ochroniarze nas stamtąd pogonili, bo chcieliśmy odpocząć na tych ogromnych czarnych palikach. Nic wyrozumiałości dla biednych studentów.
16. Bunker Hill Monument
Kiedy zobaczyłam "to coś" pomyślałam "Chwila, chyba nie wróciliśmy jeszcze do DC?" Nie wiem czemu, ale Amerykanie upodobali sobie stawianie egipskich obelisków w jakimś bliżej nieokreślonym celu. Jest zapewne wiele teorii spiskowych, większość wspomina o Masonach, ale jak było na prawdę? Odsyłam do książki Dana Browna "Lost Symbol", warto przeczytać;-)
Wysoki na 221 stóp (67 metrów) obelisk upamiętnia bitwę o Bunker Hill (błędnie nazwaną, bo tak naprawdę walka toczyła się o Breed's Hill, na którym zresztą owy obelisk stoi). JAK ZWYKLE nie dane nam było zobaczyć obelisku w całej okazałości, ponieważ trwały prace restauracyjne i czerwona winda (?) a może schody kontrastowały z szarością granitu.
Byliśmy na maksa wykończeni, złapał nas deszcz, nie mogliśmy znaleźć drogi do metra, ale szczęśliwi, że udało nam się zobaczyć tak dużo w tak krótkim czasie. Z poczuciem spełnienia pojechaliśmy na dworzec kolejowy i wsiedliśmy do legendarnego pociągu Amtrak. Jechaliśmy w nocy, więc śmialiśmy się, że to najdroższy (koło 60$ na głowę) nocleg podczas całej naszej wyprawy;-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz